Live vikingemusik på Moesgard
Vokalensemblet Musica Ficta opfører Bo Holtens fortolkning af gudedigtet ’Vølvens Spådom’ fra omkring år 1200.

Vi ved næsten ingenting om vikingernes musikudøvelse, for intet nedskrevet musik overleveret.
Men vikingeinstrumenter, som arkæologien har afdækket i udgravninger, er genskabt i spilbare rekonstruktioner, og kan give en ganske præcis idé om, hvordan noget af musikken kunne have lydt, skriver Moesgaard Museum i en pressemeddelelse.
Med udgangspunkt i disse instrumenter komponerede Bo Holten i 2021 musikdramaet ’Vølvens Spådom’ som forsøg på at genskabe vikingemusik, som det måske kunne have lydt.
Holten allierede sig med en af de førende specialister i den førkristne musiktradition, Poul Høxbro. Værket er skrevet til otte sangere, vikingeinstrumenter og harpe.
Det sker 4. maj i Moesgaard Museums auditorium klokken 19:30.
Inden Musica Ficta opfører deres bud på, hvordan vikingernes musik kunne have lydt, serverer Moesgaards café et moderne bud på en vikinge-menu.
Det anbefales, at man bestiller bord for at være sikker på en plads i cafeen.
sø