Psykogyser om sønderjysk familiestrid

"Mod til at dræbe" er titlen på den skræmmende forestilling baseret på Lars Noréns psykologiske gys.

Artiklens øverste billede
"Mod til at dræbe" er en forestilling af Teatret Møllen. Pressefoto
Bliv inspireret af byguides, kulturanbefalinger og spændende portrætter. Klik her, indtast din mailadresse og tilmeld dig vores ugentlige nyhedsbrev.

Teatret Møllen gæster Teater Katapult med dramatiker Lars Noréns Mod til at dræbe” 10.-11. maj.

»… og det bliver en barsk og følelsesladet affære!« advarer teatret i en pressemeddelelse,

I forestillingen møder vi en søn og hans far, og fra begyndelsen står det klart, at der mellem de to ulmer noget under overfladen. Forholdet mellem de to mænd kommer under pres, og alt bliver sat på spidsen, da sønnens kæreste dukker op. Hun får skubbet til det i forvejen skrøbelige forhold og åbner derved op for årtiers undertrykte følelser og minder

Den dramatiske handling er baseret på den svenske succesforfatter og dramatiker Lars Noréns forestilling fra 1978.

»Selvom det er 44 år siden, han skrev stykket, er der stadigvæk masser af kød på historien, der centrerer sig omkring nogle af de kræfter, vi alle sammen kæmper med for at blive hele og selvstændige individer,« skriver Teater katapult.

Gys på sønderjysk

En markant faktor i ”Mod til at dræbe” er sproget. I Teatret Møllens udgave taler faren og sønnen (spillet af Ole Sørensen og Thomas Jacob C. Rønne) både rigsdansk og sønderjysk.

De får følgeskab på scenen af færøske Durita Dahl Andreassen.

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.