Nu skal Mø prøve noget helt nyt – sammen med Aqua og Saveus

I dag offentliggør Grøn Koncert det tredje navn ved årets koncerter rundt omkring i landet: Mø skal med for første gang.

Artiklens øverste billede
Det borgerlige navn er Karen Marie Ørsted, og hun er en af dansk musiks største eksportsucceser i nyere tid. Foto: Casper Balslev

I dag kan Tuborg og Muskelsvindfonden offentliggøre det tredje navn til årets Grøn line-up. Det seneste navn på plakaten er den fynske verdensstjerne Mø, der får sin debut på Grøn til sommer, hvor publikum kan glæde sig til internationale kæmpehit som ’Lean On’ og ’Final Song’, som Mø blandt andet rummer i sit imponerende bagkatalog. 

Mø skal altså på turné med Saveus og Aqua, når Grøn besøger otte danske byer fra 20. - 30. juli, skriver Grøn i en pressemeddelelse.

Grøn kommer til Aarhus 22. juli.

Gennem årene har de fleste danskere stiftet bekendtskab med et eller flere af Møs store hits i radioen eller rundt om på landets spillesteder eller festivalpladser, og til sommer kan den populære fynbo opleves på Grøn for allerførste gang.

»Grøn er sådan en legendarisk festival, og jeg elsker, at de støtter en god sag. Jeg er mega excited over at skulle spille Grøn denne sommer, og glæder mig helt vildt til at toure Danmark og møde publikummerne i alle disse byer - nogen af stederne har jeg ikke spillet i årevis, så bliver vildt fedt at komme rundt i hele landet!« siger Mø.

Sammen med verdensstjerner

Det borgerlige navn er Karen Marie Ørsted, og hun er en af dansk musiks største eksportsucceser i nyere tid. Hun har samarbejdet med verdensstjerner som Justin Bieber, Iggy Azalea og selvfølgelig Major Lazer, toppet hitlisterne adskillige gange med hits som ’Final Song’, ’Leon On’ og ’Cold Water’ og været hovednavn på store internationale festivaler som Coachella i Californien.

Herhjemme slog Mø for alvor igennem i 2014 med debutalbummet ’No Mythologies to Follow’, for hvilket hun bl.a. modtog prisen for ”Årets Danske Album” ved DMA samme år. I 2018 udkom hendes andet studiealbum ’Forever Neverland’, inden hun sidste år kunne lade sig hylde som ”Årets Danske Sangskriver” for sit tredje album, ’Motordrome’.

»Mø har i flere år stået øverst på ønskelisten til Grøn, og derfor er vi vanvittig stolte over endelig at kunne præsentere hende og hendes live performance for hele Danmark,« siger Theis Petersen, Indsamlingschef i Muskelsvindfonden.

Bliv inspireret af byguides, kulturanbefalinger og spændende portrætter. Klik her, indtast din mailadresse og tilmeld dig vores ugentlige nyhedsbrev.

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.